Letecké společnosti

 • Air France je francouzská letecká společnost, většinovým vlastníkem je stát. V roce 2004 převzala holandskou leteckou společnost KLM, takže je dnes konsorcium Air France-KLM největším dopravcem v Evropě. Domovským letištěm Air France je pařížské letiště Charles de Gaulle (CDG). Air France má ve  flotile více než 400 letadel. Člen aliance Sky Team.

 • Problémová letecká společnost Alitalia nezažívá nejlepší časy, ačkoli před dvěma lety se zdálo, že její dny jsou definitivně sečteny. Italská vláda však společně se soukromými investory podala aerolinkám pomocnou ruku a Alitalia v propojení s další italskou společností Air One stále žije. Základnami aerolinií jsou letiště Rome Fiumicino a Milano Malpensa.

 • Rakouské národní aerolinie Austrian Airlines (AUA) vznikly v r. 1957 a sídlí ve Vídni. Kromě hlavního zaměření na evropské destinace nabízí i některé dálkové lety do USA, Kanady, Indie, Thajska nebo Dominkánské republiky. Hlavním akcionářem Austrian Airlines je v současné době Lufthansa, které dosavadní majitel, kterým byl rakouský stát, nabídl majoritní podíl.

 • British Airways je národní letecká společnost Velké Británie a patří mezi největší v Evropě. Hlavními základnami jsou letiště Londýn Heathrow a Londýn Gatwick. Původním názvem společnosti byl British Overseas Aircraft Corporation, od r. 1974 pak nesou aerolinie dnešní jméno. V současné době provozuje British Airways více než 230 letadel typů Airbus, Boeing a RJ a létá na všechny kontinenty.

 • Společnost Continental Airlines je domovem v USA, hlavními základnami jsou letiště Newark a Houston. Létají zejména do Evropy, Latinské Ameriky a na Dálný Východ a samozřejmě na domácích linkách a do kanady.

 • ČSA jsou společností s více než osmdesátiletou tradicí. Specializuje se pravidlenou i nepravidelnou přepravu osob na krátké a střední tratě, přesněji řečeno do 104 destinací ve 44 zemích., domovským letištěm je Praha. Flotilu ČSA tvoří více něž 50 letadel Airbus, Boeing a ATR. Majoritním vlastníkem ČSA je český stát, který v současné době svůj podíl prodává. ČSA jsou členem aliance Sky Team.

 • Domovským letištěm společnosti Delta je Atlanta v USA, dalšími významnými huby jsou Cincinnati, Detroit, Memphis, Minneapolis-St. Paul, New York-JFK, Salt Lake City, Amsterdam a Tokyo-Narita. Na trhu působí Delta od r.

 • Nízkonákladová společnost easyJet má sídlo na britských ostrovech, domovským letištěm je Londýn Luton. Založena byla v roce 1995, v současné době je jednou z největších a nejúspěšnějších nízkonákladových společností v Evropě. Jak je pro low cost společnosti typické, i easyJet nabízí omezenou škálu doprovodných služeb.

 • Jedna z nejprestižnějších leteckých společností světa Emirates byla založena v r. 1985, je domovem ve Spojených Arabských Emirátech na letišti Dubai. Díky úrovni svých služeb se pravidelně umisťuje vysoko v žebříčcích hodnocení pasažérů i odborníků. Provozuje flotilu více než 130 letadel typu Boeing a Airbus, jako jedna z prvních nasadila na pravidelné linky supermoderní Airbus 380.

 • Španělská letecká společnost Iberia má základnu na madridském letišti Barajas. Létá do do řady destinací v Evropě, Asii, Africe i Americe včetně Prahy. Provozuje flotilu více než 170 letadel typu Airbus, ATR a CRJ. Součástí společnosti je i odnož Iberia Regional/Air Nostrum. Iberia je od r. 1999 součástí aliance OneWorld, v současné době jedná o úzké spolupráci s British Airways.

 • KLM

  Holandská národní letecká společnost KLM byla založena před devadesáti lety. od roku 2004 se spojily s Air France, tímto spojením vnikly aerolinie, které jsou lídrem evropského nebe a patří mezi tři největší společnosti světa. Do flotily KLM patří přes 100 letadel typu Boeing, Airbus, DcDonnel Douglas, Embraer a Fokker, hlavní základnou KLM je Amsterdam a lety společnost provozuje do více než 90 desitnací celého světa.

 • Lufthansa patří mezi nejprestižnější a největší aerolinie na světě, jsou národní leteckou společností Německa. Sídlem aerolinií je Kolín nad Rýnem,  významnými základnami jsou také letiště ve Frankfurtu a Mnichově. Historie společnosti sahá až do r. 1926.

 • Qantas je australská společnost sídlící na letišti v Sydney, dalšími významnými základnami jsou Melbourne, Adelaide, Brisbane, Auckland, Los Angleles, Singapore a Londýn. Společnost vznikla v roce 1920, čímž se řadí mezi nejstarší aerolinky světa. Do skupiny Qantas patří některé regionální a low cost aerolinie, například Qantaslink nebo Jetstar. Dohromady provozuje přes 200 letadel typů Boeing, Airbus a Bombardier. Je členem aliance Oneworld.

 • Nízkonákladová společnost Ryanair je průkopníkem low cost létání v Evropě. Sídlo společnosti je irský Dublin, hlavní základnou Ryanairu je pak Londýn Stansted. Od založení v roce 1985 se Ryanair stal vůdčí společností na trhu a dnes provozuje více než 500 linek v Evropě a v severní Africe. Flotilu společnosti tvoří více než 160 letadel typu Boeing 737.

 • SAS

  Letecká společnost SAS je nadnárodní letecká společnost založená vládami Dánska, Švédska a Norska v roce 1946. Hlavními základnami SAS jsou letiště v Kodani, Oslu Gardermoen a Stokholmu Arlanda. SAS provozuje flotilu téměř 150 letadel různých typů, kromě evropských tratí létá také do Asie a Severní Ameriky. V roce 2008 přepravil SAS 29 mil. cestujících do více než 150 destinací.

 • Nízkonákladová společnost Sky Europe ukončila k poslednímu srpnu svůj provoz.

 • Společnost Swiss International Air Lines vznikla po zeštíhlení a ozdravění části svého ekonomicky neúspěšného předchůdce, aerolinií Swissair. Swiss dnes obsluhuje 90 destinací ve 42 zemích světa. Hlavnímu základnami Swiss jsou letiště Curych a Basilej, společnost provozuje 78 letadel typů Airbus a Avro. Strategickým partnerem společnosti je Lufthansa, která ji kontroluje. Swiss je členem Star Alliance.

 • Wizz Air je polsko-maďarská low cost společnost, která byla založena v r. 2003. V současnosti má 11 provozních základen v následujících regionech: Katovice, Varšava, Gdaňsk a Poznaň v Polsku, Budapešť v Maďarsku, Sofie v Bulharsku, Bukurešť, Kluž (Cluj-Napoca) a Timisoara v Rumunsku, Praha v České republice a Kyjev na Ukrajině. Společnost v současné době expanduje i na českém trhu. Wizz Air provozuje flotilu modreních Airbusů A 320.

Vybrané destinace

Poslední články

 • Pohodlné cestování letadlem si lze zajistit už při koupi letenky. Správným výběrem letecké společnosti, časů odletu a příletu a také případného přestupu můžete ušetřit tisíce korun a vyhnout se zbytečným komplikacím. Jak na to?

 • Někdy to může být úplný horor. Dlouhý let přes oceán a vy sedíte uprostřed pěti sedaček. V noci se nemůžete obrátit ani na bok a na záchod se už vůbec neprobojujete. Takových problémů se můžete vyvarovat, pokud si o dotyčné lince předem najdete co nejdetailnější informace.